Priebeh Alzhaimerovej choroby

Prejavy Alzheimerovej choroby sú premenlivé. Nasledujúcich sedem štádií všeobecne vysvetľuje, ako sa menia schopnosti človeka počas rozvoja ochorenia.

Nie všetci ľudia sa vyznačujú rovnakými symptómami alebo priebehom ochorenia na rovnakej úrovni. Tento koncept siedmych štádií je založený na systéme vytvorenom Barrym Reibergom M.D., klinickým riaditeľom New York University School of Medicine´s Silbergstein Aging and Dementia Research Center.

Štádium 1: Bez poškodenia

Človek nevykazuje žiadne problémy s pamäťou. Vyšetrenie u lekára nepreukáže prítomnosť symptómov demencie.

Štádium 2: Veľmi slabé kognitívne zhoršenie

Človek môže začať pociťovať problémy s pamäťou - zabúdanie bežných slov alebo umiestnenie vecí dennej potreby. Počas vyšetrenia alebo pri stretnutiach s priateľmi, rodinou alebo kolegami sa neobjavia žiadne príznaky demencie.

Štádium 3: Slabé kognitívne zhoršenie

Priatelia, rodina alebo kolegovia si začínajú všímať ťažkosti. Počas vyšetrenia lekár identifikuje problémy s pamäťou a koncentráciou. Problémy v 3. štádiu zahŕňajú:

Štádium 4: Mierne kognitívne zhoršenie

V tomto štádiu by dôkladné lekárske vyšetrenie malo preukázať jasné príznaky choroby v niekoľkých oblastiach:

Štádium 5: Stredne ťažké kognitívne zhoršenie

Výpadky pamäti a myslenia sú zjavné, pričom takáto osoba začína pociťovať potrebu pomoci s dennými aktivitami. V tomto štádiu sú prítomné tieto prejavy:

Štádium 6: Ťažké kognitívne zhoršenie

Pamäť sa zhoršuje, osobnosť sa mení a človek potrebuje značnú pomoc pri každodenných aktivitách. V tomto štádiu človek:

Štádium 7: Veľmi ťažké kognitívne zhoršenie

V konečnom štádiu ochorenia stráca človek schopnosť odpovedať na požiadavky prostredia, komunikovať a/alebo pohybovať sa. Môže neustále opakovať určité slová alebo frázy.

V tomto štádiu potrebuje človek dennú starostlivosť pri jedení aj toalete. Môže taktiež strácať schopnosť usmievať sa, sedieť bez opory alebo zdvihnúť ruky. Reflexy sú abnormálne. Svaly sú nepohyblivé. Prehĺtanie poškodené.